Jak twierdzi Gerald S. Abramczyk „są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy słuchają i ci, którzy czekają by mówić”. Jednak to umiejętność słuchania – co podkreśla Ram Charan – „otwiera drzwi do prawdziwej komunikacji i jest drogą do budowania relacji”. Aby się zrozumieć trzeba umieć się słuchać. Każdy może nauczyć się dobrze słuchać.
Sposób na konflikt – część III: rola komunikacji
Wiliam W. Wilmot i Joyce L. Hocker podkreślają, że „komunikacja w sytuacji konfliktowej głęboko wpływa na to, co konflikt po sobie pozostawia”. Za sprawą komunikacji możemy zaognić konflikt lub produktywnie nim zarządzać.
Sposób na konflikt – część II: strategia działania
W sytuacji konfliktu reagujemy w sposób nawykowy i schematyczny. Najczęściej wybieramy rozwiązania, które są dla nas najmniej „kosztowne”, czyli zgodne z naszym charakterem i skłonnościami. Nie ma w tym nic złego, jeśli wybrana strategia „działa” (przynosi konstruktywne efekty). Jednak, gdy „straty są większe niż zyski” warto zrewidować nasze...
Sposób na konflikt – część I: natura, źródła i postrzeganie konfliktu
Konflikty są zjawiskiem naturalnym, powszechnym i … nieuchronnym (zdaniem Grethe Nordelle „unikanie konfliktów jest równoznaczne z unikaniem życia”). Jakość naszych relacji nie jest determinowana obecnością lub brakiem sytuacji konfliktowych lecz sposobem naszego postępowania w ich trakcie. Umiejętności konstruktywnego zarządzania konfliktem można się nauczyć.
Udane wystąpienia publiczne – krok 11: zrób dobre pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie to ocena czyjeś wiarygodności, na którą składa się przeświadczenie o kompetencjach oraz wiara w szczerość.